Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzęciem domowym. Ze względu małe wymiary może być świetną alternatywą dla tych, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymogów, w kwestii żywienia – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej należy uzupełniać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zapewnić zwierzątku ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w każdym sklepie zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego istotna jest powierzchnia dna klatki. Spód klatki może być plastikowy, a pręty metalowe. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się wybrać objętość większą, szczególnie gdy zamierzamy trzymać w niej kilka zwierząt.Ważnym jest, aby pręty w klatce nie były położone zbyt szeroko, ponieważ grozi to zaklinowaniem się świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie sprawdzają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest pylenie oraz wysypują się z klatki. Inną możliwością może być granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, jednak jest nieco twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego istnieją maty dla gryzoni, z którymi prosto zadbać o porządek w klatce, ale ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić mieszkanie waszej świnki morskiej warto umieścić w środku niezbędne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka będzie czuć się bezpiecznie, jako,że będzie mieć prywatną przestrzeń, gdzie może skryć się na odpoczynek albo ochłonąć, gdy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

transporter dla kota